Expoziția foto “București- Subiectiv prin Obiectiv”- din 15 mai, pe gardul Muzeului Municipiului București

afis expoExpoziția foto “București- Subiectiv prin Obiectiv”- din 15 mai, pe gardul Muzeului Municipiului București

Muzeul Municipiului București- Palatul Suțu găzduiește, în perioada 15 mai- 15 iunie, expoziția “București- Subiectiv prin Obiectiv”, expoziție care include imagini captate în Bucureștiul actual de 39 de fotografi ai Capitalei.

Imaginile vor fi expuse pe gardul muzeului și surprind viața cotidiană din orașul nostru, pe teme ca Arhitectura, Traficul, Parcuri, Lacuri, diverse locuri din București precum Centrul Vechi, Piața Romană sau Calea Victoriei, dar și bucureștenii și “fauna urbană”.

Vernisajul expoziției va avea loc luni, 18 mai, de la orele 19:00, la Muzeul Municipiului București- Palatul Suțu (Bd. Brătianu nr. 2).

Seria “Bucureşti- Subiectiv prin Obiectiv” este un proiect fotografic demarat de site-ul de știri B365.ro , în parteneriat cu Asociaţia Bucureştiul Meu Drag şi cu sprijinul ComunitateFoto.ro și al Muzeului Municipiului București (www.muzeulbucurestiului.ro), menit să arate diverse locuri și teme specifice Capitalei, captate în mod subiectiv, prin obiectivul fotografilor din oraşul nostru. Expoziția participă la ediţia a IV-a a Festivalului Fotografiei Europene, organizat de Eurofotoart www.eurofotoart.com.

Expun: Adrian Tache ; Alex Mazilu ; Alexandru Corneanu ; Alin Ioniţă ; Anca Tomoroga; Andrei Bîrsan; Cezar Petre Buiumaci; Ciprian Grigore; Costin Mesca; Costin Tocu; Cristanta Maciuceanu; Cristi Moise; Cristian Oprea; Dan Mihai Bălănescu; Daniela Gherase; Eli Driu; Eliza Breajen; Irina Isăcescu; Lucia Simion; Melania Dima; Mihaela Tulea; Mihai Andrieş; Mihai Petre; Mirela Momanu ; Neculae Juncu ; Nicolae Costandache ; Nicu Buculei ; Octav Dragan ; Radu Iacob; Radu Pătraşcu; Rodica Tuchilă; Şerban Vornicu; Silviu Pal; Silviu Tănase; Sorin Panait; Sorina Tache; Ştefan Tuchilă; Vlad Eftenie; Vlad Vaivoda.

Vă invităm să admirați orașul alături de noi!

Despre B365.ro:
B365.ro este un site despre Bucureşti, un instrument util pentru viaţa oricui locuieşte în oraş sau doar se află în trecere prin Capitală. Cuprinde  ştiri relevante, anchete şi reportaje despre aspectele obişnuite sau extreme ale vieții orașului. B365.ro se implică totodată activ în promovarea fotografilor bucureşteni, prin serii de articole care prezintă imagini din Capitala noastră, captate de aceştia. O altă serie de articole fotografice prezentată de B365.ro, concretizată printr-o expoziție în anul 2013, este seria “TOP 15 Cele mai frumoase fotografii din Bucureşti” , expusă în Bucureşti, la sediul Creart, dar şi la sediile ICR din Veneţia şi Viena.

Despre Asociația Bucureștiul Meu Drag:
Asociaţia Bucureştiul Meu Drag (www.orasul.ro) este memoria vizuală a Capitalei, având ca activitate principală organizarea de expoziţii de fotografie tematice şi excursii foto prin care bucureştenii sunt invitaţi să-şi descopere propriul oraş. Totodată, editează o revistă proprie, lunară, dar şi albume, ghiduri şi culegeri de articole.

Serviciul de Relații Publice
Muzeul Municipiului București