ART & FASHION FOR EDUCATION (1st edition) – charity event –

Art and Fashion for Education poster

ART & FASHION FOR EDUCATION (1st edition)
– charity event –

14 mai – 12 iunie 2015

@Atelier 030202
Sfânta Vineri nr. 11, București
(Sala Nouă, Teatrul de Comedie)

Vernisaj & recepție:
14 mai 2015, 20.00 – 23.00

Participanți (în ordine alfabetică):

Smaranda Almășan
Andreea Bădală
Lucian Broscățean
Ioana Ciolacu
Andrei Dudău
Răzvan Firea
Olah Gyárfás
Adelina Ivan
Irina Marinescu
Marina Moldovan
Sabina Pop
Lucian Rusu
Carmen Secăreanu
Mihai Dan Zarug

Curated by Pavilion Curatorial Office
(Răzvan Ion, Eugen Rădescu, Gergő Horváth)

Project consultants:
Noemi Meilman & Anca Nuță

Exhibition design: Robert Marin / NUCA Studio

Graphic design: Teoharie Zugravu

Mulți dintre adolescenții cu abilități deosebite sunt în pericol de a nu atinge gradul de performanță corespunzător inteligenței și talentului lor sau riscă să părăsească sistemul de educație din lipsa mijloacelor financiare precare. Sistemul educațional nu îi ajută, iar familiile nu au posibilitatea de a susține parcursul lor. Acești tineri riscă să cadă pradă unui sistem social și educațional neperformant, în ciuda abilităților lor creative și intelectuale.
Scopul expoziției/evenimentului va fi strângerea de fonduri pentru persoane cu abilități deosebite, fără posibilități materiale, între 15 – 21 ani. Fondurile strânse vor fi transformate în computere care vor fi donate acestor adolescenți.

Selecția persoanelor beneficiare ale programului se va face cu ajutorulFundatia Noi Orizonturi.

O serie de fashion designers dintre cei mai cunoscuți din România au fost invitați să creeze o piesă vestimentară inspirată dintr-o lucrare de artă. Curatorii vor lucra direct cu designerii pentru a crea o expoziție unică, fără precedent în România.

Printre artiștii aleși ca sursă se află Anish Kapoor, Maya Lin, Gottfried Helnwein, Antony Gormley, Apichatpong Weerasethakul, Tamara Łempicka, Cy Twombly, Mircea Suciu, Joseph Kosuth, Ben Vautier sau Mike Kelley.

Perioada de desfășurare a expoziției coincide cu alte trei evenimente importante, încărcate de efervescență culturală: Bucharest Film Biennale,Romanian Design Week și Noaptea Alba a Galeriilor.

“Art & Fashion for Education” este un proiect inițiat și curatoriat de către Pavilion Curatorial Office (Răzvan Ion, Eugen Rădescu și Gergő Horváth) și Bucharest Biennale – Bucharest International Biennial of Contemporary Art.

Atât echipa proiectului cât și artiștii/designerii vor lucra pro bono pentru acest eveniment.

Mulțumiri Diana Certan (Fundația “Noi Orizonturi”) și Mihai Zgondoiu (Atelier 030202)

Toată gratitudinea noastră designerilor.

Facebook: www.facebook.com/artfashioneducation
Instagram: www.instagram.com/artfashioneducation