Barb Marius (Barbone)

Marius Barb (aka Barbone), pictor

11 mai 1968 se naste in Lupsa, jud. Alba

1986 absolva Liceul de Arta din Cluj Napoca

1996 absolva al Academia de Arta Bucuresti sectia pictura

Chiar din anul absolvirii ramane si in structura didactiva a UNAB. Mai intai Asistent Universitar Drd. la Facultatea de Arte Decorative si Design, departamentul Design, ulterior in cadrul Catedrei de Pictura

Din 1994 participa la zeci de expozitii de grup sau personale.

Premiul I – pictura 1998 la Bienala de sculptura si pictura ,,Gheorghe Patrascu” Târgoviste.

Premiul Special acordat de Ministerul Culturii 1998.

Premiul U.A.P. 2004 – Bienala de pictura si sculptura ,,Gheorghe Patrascu” Târgoviste.

Lucrari în colectiile Muzeelor de Arta: Tâgoviste ,Constanta, Tulcea, Muzeul National de Arta Contemporana Bucuresti si în colectii particulare din tara si strainatate.

“În ,,schimbul trei” al picturii contemporane românesti (adica cea care umple anii ’90), Marius “Barbone” Barb a reusit sa-si coaguleze înca din perioada formarii sale o marca personala, bine individualizata, cu care opereaza si acum. Nici vorba de plafonare sau autopastisa, ci, dimpotriva, de o desfasurare dezinvolta si mereu proaspata în jurul unui nucleu formal si de idei bine betonat si frumos argumentat”.

Horea Avram , Cuvântul, 1997, nr. 8, septembrie

“Demersul lui pictural reia motive mitografice consacrate, asa cum ni le-a lasat mostenire întreaga imagologie a antichitatii helenistice, dar într-o acceptiune ce supune forma unei încarcaturi semnificative ostentativ actualizata în substanta ei morala, atitudinala si simbolica. Truc ce-i sporeste expresivitatea plastica prin dinamismul compozitional si, deopotriva, prin vivacitatea rafinat patinata a colorismului, ce evoca numai atmosfera senzuala ori ritualista a scenografiilor antice – ale mozaicurilor, picturii parietale, ceramicii, ale inciziilor mitografice”.

Corneliu Antim, Ziarul financiar suplimentul   Ziarul de duminica nr. 386, 01 feb 2008

Cromatismul sau dezinhibat ar putea sustine arpegii gestualiste dinspre expresionismul noldian spre emailuri chagalliene. Iata ca seriile sale picturale au ancorat acum, imprevizibil, în arhipelagurile Helladei. De mai multi ani, Marius Barb se documenteaza pe linie administrativ-pedagogica, dar si foarte pasionat, asupra figurativului antic elen. Osmoza între datele sale artistice si corpusul figurativ al stilizarilor grecesti a devenit un resort interesant si productiv al pânzelor semnate “Barbone”.

ARTELE VIZUALE DUPA ’90 / Mediteraneo -ziarul de duminica Aurelia Mocanu 27.01.2009

Cititi si:

Marius “Barbone” Barb